Jdi na obsah Jdi na menu

házená

H Á Z E N Á

Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Házená se hraje na hřišti o rozměrech 20×40 metrů.Je rozdělené na dvě poloviny, z nichž v každé je vyznačené brankoviště, které je vzdálené od branky 6 metrů. V brankovišti se smí pohybovat pouze brankář, který hájí branku o rozměrech 2x3 metry.Cílem je dopravit míč do branky protivníka. Hraje se na dva poločasy po 30 minutách. Za hrubý faul na hranici brankoviště se nařizuje trestný hod ze vzdálenosti 7 m (tzv. sedmička). Běžný faul a jiné porušení pravidel je trestáno 9m hodem (tzv. devítka). Hráči se střídají ve hře libovolným způsobem. Za hrubý faul následuje varování žlutou kartou, při opakovaném hrubém faulu vyloučení na dvě minuty. Rozhodčí také může hráče vyloučit i bez předchozího varování. Po třetím vyloučení je hráč současně diskvalifikován do konce zápasu - červená karta.